peremrol-nezve

peremrol-nezve

A szavak fegyverré alakíthatók

2025. március 16. - Sándor Aszalós

 

A manipuláció különböző formákat ölthet, és bár maga a kifejezés gyakran negatív felhangot kap, valójában pusztán a másokra gyakorolt célzott befolyásolást jelenti. A nyelv ereje abban rejlik, hogy hatást gyakorol a pszichére és az ebből fakadó viselkedésre – különféle retorikai és stilisztikai eszközök révén.

Aki uralja a nyelvet, az uralja a gondolatokat is. Aki uralja a múltat, az uralja a jövőt. Aki uralja a jelent, az uralja a múltat is. „Aki a nyelvet uralja, az egész kultúrát uralja.” – Michel Foucault

A szavak az emberiség által használt legerősebb drog.” – írta Rudyard Kipling. Az emberek befolyásolása történhet rábeszéléssel, megtévesztéssel, hazugságokkal vagy éppen elbűvöléssel. Gondolkodásunkat behatárolja a nyelv és a fogalmi keret, amelyet a világ domináns politikai erői alakítanak. Az uralom első lépése a fogalmak meghódítása, hiszen a nyelvi kontroll gyakran hatékonyabb, mint a fizikai erő.

A diktátorok mindig igyekeztek megszerezni a nyelv feletti hatalmat, hiszen a közbeszéd formálásával befolyásolhatják az emberi elmét. A Kádár-rendszer például „ellenforradalomnak” nevezte az 1956-os népfelkelést, amely valójában spontán demokráciát hozott létre. Lenin az Oroszországi Szociáldemokrata Munkáspárton belül kisebbségben lévő frakcióját „többséginek” (bolsevik) nevezte, ezzel is manipulálva a valóságérzékelést.

Hitler a Mein Kampf-ban így fogalmazott:Ha meg akarod nyerni a tömegeket, ismerned kell a kulcsot, amely ajtót nyit a szívükbe. Nem tárgyilagosságnak nevezik, ami gyengeség, hanem akaratnak és erőnek... Az emberek túlnyomó többsége annyira érzelmi beállítottságú, hogy gondolkodását és cselekedeteit kevésbé a józan ész, sokkal inkább az érzelmek határozzák meg... A tömegek fogékonysága korlátozott, a megértésük kicsi, de a feledékenységük nagy. Minden hatékony propagandának néhány pontra kell korlátozódnia, és addig kell ismételni ezeket, amíg mindenki meg nem tanulja, mit jelentenek.”

Ez a stratégia világossá teszi, hogy Hitler nem az emberek intellektusára apellált, hanem érzelmeikre, hízelgésre és ígéretekre alapozott. Ellenfeleit sértegette, fenyegette és kigúnyolta, miközben a közösség érzését erősítette, így vonva be követőit egy „erős” csoportba. Az emberek biztonságban érezték magukat, nőtt az önértékelésük, és így fokozatosan fanatikus híveivé váltak. Hitler retorikájával milliókat vezetett a halálba.

Gustave Le Bon A tömegek pszichológiája című művében így ír erről:

Mivel a tömegeket csak a túlzott érzelmek gerjesztik igazán, a beszélőknek erős kifejezéseket kell használniuk, kiabálva, megerősítve, ismételve.”

Noam Chomsky amerikai nyelvész pedig ezt mondja a manipulációról:

Úgy lehet a legokosabban elérni, hogy az emberek passzívak és engedelmesek maradjanak, ha szigorúan behatároljuk az elfogadható vélemények spektrumát, de e spektrumon belül engedélyezzük az élénk vitákat. Ez megadja az embereknek a szabad gondolkodás illúzióját, miközben a rendszer alapfeltételeit folyamatosan megerősítjük.”

A nyelv hatalmának ismerete kulcsfontosságú. A szavak nem csupán kommunikációs eszközök, hanem képesek alakítani gondolkodásunkat, érzéseinket és értékrendünket. Sokan csak jelentős tapasztalattal vagy komoly intellektuális erőfeszítéssel tudnak kiszabadulni egy-egy manipulatív nyelvi keretből.

A populista nyelvezet és a félelemkeltés

A populista politikusok gyakran a „kisember képviselőinek” állítják be magukat, harcot hirdetve az „elit” és a „külföldi érdekek” ellen. A jobboldali populizmus retorikája sokszor emlékeztet a nemzetiszocialista nyelvezetre: félelmet keltenek, ellenségképet építenek és leegyszerűsített világképet kínálnak.

A rasszista gondolkodás mélyen gyökerezik kultúránkban és nyelvünkben, alakítva világnézetünket anélkül, hogy tudatosítanánk.

Orbán Viktor 2025. március 15-én elmondott beszéde egyértelműen felidézi a nemzetiszocialista retorika jellemző jegyeit. Orbán nyelvezete, amely erős nacionalista felhangokat hordoz, aggasztó hasonlóságot mutat Adolf Hitler beszédeivel. Nem ez az első alkalom, hogy Orbán ilyen retorikát alkalmaz: már a Fidesz XX. pártkongresszusán 2006. május 20-án is hivatkozott Hitlerre, ami azt mutatja, hogy alaposan ismeri a diktátor szóhasználatát és kommunikációs stratégiáját.

Orbán politikai kommunikációjának egyik fő vonása az ellenségkeresés és a populizmus, amely a politikai felelősségáthárításon alapul.

Az orosz mintára felépített, központosított médiarendszer tökéletes eszközt biztosít Orbán kezében a közvélemény manipulálására. A propaganda hatékonyan formálja a társadalmi narratívákat, miközben a kormány bármely ellenfelét lejárató kampányok célpontjává teheti. Ez a fajta információs manipuláció a demokrateikus intézmények alásásához vezet, hiszen a lakosság egy része kizárólag a hivatalos állami narratívához fér hozzá, amely eltorzítja a valóságot.

Orbán beszédeiben visszatérő elem a fajkeveredés témája, amely veszélyesen emlékeztet a nemzetiszocialista ideológiára. A 2022-es tusnádfürdői beszédében kifejtette, hogy "van egy világ, amelyben az európai népek keverednek az Európán kívülről érkezőkkel", és hogy Magyarország nem akar "többnemzetiségűvé válni". Ez a szemléletmód a rasszizmus és a kirekesztés alapját képezi, hiszen arra az elavult és tudományosan tarthatatlan nézetre épít, hogy léteznek különböző emberi fajok, amelyeknek keveredése nem kívánatos. A történelem már bebizonyította, hogy az ilyen fajelőítéletes nézetek hova vezethetnek

A politikai nyelvezet egy rendkívül hatékony eszköz a társadalom manipulálására. Egy megfelelően megkomponált, fenyegetéseket sugalló, erőszakos tartalmú beszéd hosszútávú hatást gyakorolhat a hallgatóságra. Orbán Viktor tudatosan alkalmazza a nyelvet fegyverként, hogy felerősítse a félelmeket, bűnbakot kreáljon, és ezzel elősegítse politikai céljainak elérését. Ahogy a történelem során már láthattuk, az ilyen fajta kommunikáció veszélyes társadalmi feszültségeket eredményezhet.

A politikai nyelvezet befolyásolja a társadalom gondolkodását. Ha egy vezető megfélemlítő, agresszív retorikát használ, az hosszú távon is hatással van a közéletre. A nyelv fegyver, és ha egy hatalom visszaél vele, akkor annak súlyos következményei lehetnek. Erős védelmi rendszerre van szükség a manipulációval és a veszélyes eszmékkel szemben.

Magyarország többet érdemel. Egy olyan kormányt, amely az ország javát szolgálja, nem pedig saját hatalmát féltve manipulálja a társadalmat.

 

-000-

 

A bejegyzés trackback címe:

https://peremrol-nezve.blog.hu/api/trackback/id/tr3818817914

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása