peremrol-nezve

peremrol-nezve

Oroszország célja a Nyugat megosztása

egy új hidegháború küszöbén

2025. április 26. - Sándor Aszalós

 

A müncheni figyelmeztetés

2007 februárjában Vlagyimir Putyin leadta az első figyelmeztető lövést. Február 9. és 11. között a müncheni Biztonságpolitikai Konferencián való megjelenése során harag és düh jellemezte beszédében elítélte az Egyesült Államok kirívó törekvését az egyedüli világuralomra. Putyin 2007-es müncheni beszédében húzott először piros vonalat, amelynek a Nyugat általi átlépése elkerülhetetlenül visszahatást váltana ki. Akit meglepett Oroszország 2022-es Ukrajna elleni támadása, az nem hallotta 2007-ben Münchenben Putyin mondanivalóját: Putyin egyértelműen bejelentette Oroszország visszatérését a világszíntérre – azzal az igénnyel, hogy
Oroszország a Nyugattal egyenrangú független hatalom.

A korabeli német sajtó egy része figyelmeztetett a veszélyre: „Vlagyimir Putyin úgy vonul be a történelembe, mint az a despota, aki Európát abba a szakadékba taszította, amelyet a kontinens remélt, hogy egyszer s mindenkorra maga mögött hagyjon. Vlagyimir Putyin megszállott, kontrollálhatatlan diktátor. [...]Az utolsó agressziós háború az európai kontinensen német földről indult 1939-ben. Ma reggel óta Putyin követi a történelem hírhedt kegyelmi bukását." (tagesschau.de, 2022. február 24.) "Az orosz elnök megtette azt, amit Nyugaton elképzelhetetlennek tartottak. Ezt Németországnak sem szabad elfelejtenie... Putyin agressziós és hódító háborút tervezett, előkészített és elindított Ukrajna ellen, amely úgy megrázta és megváltoztatta Európát, mint Hitler inváziói óta semmi más erőszakos cselekmény." (FAZ, 2022. február 25.) „

A propaganda új korszaka

Oroszország új korszakot nyitott a geopolitikai kommunikációban: a Kreml legfrissebb propagandahadjárata nem pusztán információs hadviselés, hanem egy tudatosan felépített ideológiai támadás a nyugati világ ellen. A cél: megingatni az Európai Unió legitimitását, elbizonytalanítani a nyugati demokráciák állampolgárait, és végső soron szétzilálni a transzatlanti együttműködés alapjait.

A legújabb retorikai eszköz erre az „eurofasizmus” fogalma, amellyel Moszkva igyekszik az Európai Uniót erkölcsi gyanúba keverni. Ez a torzítás nem véletlen. A történelem egyik legsötétebb korszakához nyúl vissza: Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét nyíltan az új Hitlerként állítják be, miközben Európát nem egyszerűen ellenfélként, hanem civilizációs fenyegetésként ábrázolják. Ez radikális szemléletváltás a korábbi évtizedek Kreml-retorikájához képest, amely korábban elsősorban az Egyesült Államokat tekintette fő ellenségnek. Most Európa vált a célkereszt első számú alakjává.

Karl Schlögel történész sötét és figyelmeztető képet fest: szerinte „már háborús helyzetben vagyunk” – nem a klasszikus, hadüzenettel induló konfliktus értelmében, hanem egy hibrid háborúban, amelyben a propaganda, az energiapolitika, a dezinformáció, a menekültválság gerjesztése, sőt bizonyos politikai pártok támogatása mind egy nagyobb stratégia részei. Oroszország nem bombákkal, hanem kétségek, félelmek és bizalmatlanság szításával támad. Egyes európai pártok – az AfD vagy Sahra Wagenknecht mozgalma – eszközökké válnak ebben a játszmában, akár tudtukon kívül is."Oroszország teszteli, meddig mehet el" – hangsúlyozza Schlögel.

A Kreml történelmi narratívái is egyre inkább a „Nyugat mint bűnös civilizáció” toposzára épülnek. Szergej Lavrov külügyminiszter kijelentése – miszerint „az elmúlt 500 év összes tragédiája Európából eredt” – nemcsak történelemhamisítás, hanem egy világos ideológiai keret megteremtése is. Célja, hogy Oroszországot az áldozat szerepébe helyezze, és a saját agresszióját – legyen szó Ukrajnáról, Moldováról vagy a balti államokról – történelmi igazságtételként tüntesse fel. A múlt kiforgatása a jelen fegyverévé válik.

A nyugati vezetők – ha néha késve is – egyre inkább felismerik a Kreml taktikáit. Mette Frederiksen dán miniszterelnök kijelentése, miszerint „fennáll a veszélye, hogy Ukrajnában a béke veszélyesebb, mint a háború”, sokakat megrökönyíthet, de pontosan rávilágít a realitásra: egy Oroszország által diktált „békeszerződés” valójában a háború folytatása lenne más eszközökkel. Egy ilyen „béke” csak legitimálná az agressziót, precedenst teremtene más autokratikus hatalmak számára, és örökre megingatná a Nyugat morális és politikai tekintélyét.

Putyin első célja: megosztani a Nyugatot

Az orosz elnök egyik hosszú távú stratégiai célja az Egyesült Államok kiszorítása Európából, az Európai Unió megosztása, valamint a NATO lényeges gyengítése. Ez a stratégia nem új keletű, de az utóbbi években egyre nyíltabban és agresszívabban bontakozik ki. A Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov cinikus megjegyzése – miszerint „a kollektív Nyugat kezdett kevésbé kollektív lenni” – jól tükrözi Moszkva örömét az európai egység megrendítésének lehetősége felett.

Putyin második célja: a nyugati segítség megszüntetése Ukrajnának

Oroszország 2024-ben is „mindent megtett Ukrajna elpusztítására” – és kudarcot vallott. Az ukrán fegyveres erők ellenállása – annak ellenére, hogy nyugati fegyverszállítmányok késlekedtek, és az utánpótlásban szűk keresztmetszetek alakultak ki – figyelemre méltó. Az orosz támadások során a Kreml megdöbbentő közönnyel viseltetett a saját ember- és felszerelésveszteségei iránt. Ez nemcsak a hadviselés brutalitását mutatja, hanem azt is, hogy a cél nem csupán katonai győzelem, hanem a Nyugat politikai akaratának megtörése, a társadalmak türelmének és egységének aláásása is.

Putyin céljai – a Nyugat megosztása, Ukrajna elszigetelése és a NATO gyengítése – nem csupán Ukrajna jövőjét, hanem az egész európai biztonsági rendet fenyegetik. A háború tétje jóval túlmutat Ukrajna határain: a szabadság, a demokratikus értékek és az önrendelkezés jövője a kérdés.

A Nyugat számára a legnagyobb kihívás az, hogy megőrizze egységét és kitartását egy hosszú, kimerítő konfliktus során. Ha sikerül fenntartani a támogatást Ukrajna felé, és ellenállni a megosztásra irányuló orosz törekvéseknek, akkor nemcsak Ukrajnát lehet megvédeni, hanem azokat az alapelveket is, amelyekre a második világháború utáni békés Európa épült.

A fenyegetés azonban nem csupán kívülről, Putyin Kremljéből érkezik. A veszély belülről is aláássa a Nyugat erejét: olyan politikai kalandorok révén, mint Donald Trump, aki félművelt cinizmusával, önző hatalomvágyával és szövetségi hűtlenségével a Nyugat egységének egyik legnagyobb belső ellenségévé vált. Trump nem egyszer fenyegette meg a NATO-t, relativizálta az autokráciák bűneit, és olyan világot képzel el, amelyben a demokrácia helyett az erősebb joga uralkodik.

A tét óriási: nem csupán Ukrajna szabadsága forog kockán, hanem a világ jövőjének alakulása is. A Putyin-féle agresszió és a Trump-féle romboló rövidlátás egyaránt azt célozza, hogy szétzilálja azt a szövetségi rendszert, amely a békét, a szabadságot és az emberi méltóságot védelmezi. A kérdés az, hogy képesek vagyunk-e felismerni ezt a kettős fenyegetést, és elég bátrak vagyunk-e szembeszállni vele – kívül és belül egyaránt.

A Kreml játszmája

A jelenlegi háború nem pusztán harctéri konfliktus, hanem átfogó, több fronton zajló háború – ideológiai, információs és pszichológiai szinten. Oroszország célja világos: szétzilálni az európai egységet, elültetni a bizalmatlanságot a tagállamok között, kiélezni a társadalmi törésvonalakat, és elérni, hogy Európa önmagától roppanjon meg. Egy győztes háborúhoz már nem kell elfoglalni egyetlen várost sem – elég, ha a Nyugat elveszíti önbizalmát, egységét és hitelét.

Carlo Masala, a Bundeswehr Egyetem professzora szerint Oroszország már nem csupán befolyást akar, hanem egy nyílt, neoimperialista programot hajt végre. Ez a stratégia nem ismer morális korlátokat, és immár nem csupán közvetett, hanem közvetlen kihívást is jelenthet a NATO számára.

Ezt a veszélyt világítja meg egy európai biztonságpolitikai szakértő is, aki így fogalmazott: „Szinte bosszantó látni azt a naivitást, hogy valaki azt hiszi: ez velünk soha nem történhet meg.” A figyelmeztetés egyértelmű: Európa nem nézője, hanem célpontja a Kreml globális játszmájának.

A Kreml nem is titkolja szándékait. Az orosz állami televízióban elhangzó fenyegetések – például, hogy az orosz rakéták percek alatt elérhetik a NATO központját – nem üres rémhírek, hanem a stratégiai pszichológiai nyomásgyakorlás részei. Amikor egy orosz műsorvezető kijelenti, hogy „Tallinn, Varsó, Moldova, sőt Alaszka is vissza kell térjen az Orosz Birodalomba”, az nem nosztalgikus történelmi költészet, hanem egy revizionista, birodalmi törekvés világos megfogalmazása.

A helyzet komolysága nemcsak abban rejlik, amit Oroszország tesz, hanem abban is, hogy mit nem tesz a Nyugat. A legnagyobb veszély nem az agresszió, hanem a közöny. A történelem már többször bebizonyította, hogy a zsarnokság nem mindig dörömböl az ajtón – néha halkan, lépésről lépésre jön be a hátsó ajtón.

Ezért a Nyugat előtt álló feladat nemcsak katonai és gazdasági kérdés, hanem erkölcsi próbatétel is. Ha elbukik ebben a küzdelemben, akkor teret ad az autokráciák térnyerésének, és aláássa a nemzetközi jog alapelveit. De ha kitart, ha egységes marad, és felismeri, hogy Ukrajna védelme egyben saját jövőjének védelme is, akkor nemcsak a jelen válságon kerekedhet felül, hanem példát is mutathat a szabadság és jogállamiság védelmére. Mert a történelem új fejezete most íródik — és nem mindegy, ki lesz annak írója.

-000-

süti beállítások módosítása